Stres – co to jest i jak się go pozbyć?

8 lutego 2021

Zdaniem ekspertów z powodu stresu cierpi około 98% społeczeństwa. Stresujące okazują się zwykle codzienne sytuacje. Rozmowa o pracę, projekt do oddania na wczoraj, życie w ciągłym biegu czy wyzwania, którym potrzebujesz stawić czoła. Ten naturalny mechanizm z założenia ma służyć Twojemu przetrwaniu. Jednak gdy uruchamia się również wtedy, kiedy nie ma realnego zagrożenia, bardzo utrudnia funkcjonowanie oraz negatywnie wpływa na samopoczucie. Czym jest stres i jak sobie z nim radzić? Poznaj kilka skutecznych technik, dzięki którym podniesiesz jakość swojego życia!

Czym jest stres?

Z punktu widzenia fizjologii to naturalna reakcja na zagrożenie. W stresujących sytuacjach organizm mobilizuje się do walki albo ucieczki. Mniej istotne dla przetrwania funkcje zostają chwilowo wstrzymane, a cała energia skierowana jest na pracę mięśni. Jest to zjawisko całkowicie nieszkodliwe, jeżeli trwa krótko.

Gdy jednak wysoki poziom hormonów stresu utrzymuje się przez dłuższy czas, zaczynasz odczuwać ciągłe zmęczenie, drażliwość i niepokój. Do tego bardzo często pojawiają się:

 • problemy z zasypianiem,
 • bóle i zawroty głowy,
 • zaburzenia trawienia,
 • przeziębienia i infekcje,
 • lęki i stany depresyjne.

Jak radzić sobie w stresujących sytuacjach? Te praktyczne wskazówki Ci w tym pomogą.

Zadbaj o zdrowy styl życia

To, w jaki sposób żyjesz na co dzień, ma duży wpływ na to, czy odczuwasz spokój. Co możesz zmienić?

 1. Zamiast kolejnej kawy przygotuj sobie dużą szklankę wody z cytryną – nawodniony organizm produkuje mniej hormonów stresu.
 2. Zaserwuj sobie dobrą dietę – w stresujących sytuacjach często sięgasz po słodycze i inne niezdrowe przekąski? Zamień je na owoce, warzywa i orzechy, a zobaczysz, że poczujesz się lepiej.
 3. Wysypiaj się – potrzebujesz około 8 godzin snu każdej doby.
 4. Zadbaj o codzienny ruch najlepiej na świeżym powietrzu, a wytworzysz solidną dawkę endorfin, które doładują Cię pozytywną energią.
 5. Śmiej się jak najczęściej – śmiech również sprawia, że w Twoim ciele powstają hormony odpowiedzialne za dobre samopoczucie.

Naucz się odpuszczać

Poświęć chwilę i zastanów się, co wywołuje w Tobie niepokój i lęk. Następnie pomyśl:

 1. Które z tych czynników da się w łatwy sposób wyeliminować albo ograniczyć?
 2. Jak zapobiegać stresującym sytuacjom?
 3. Czy i w jaki sposób możesz zmienić swoje nastawienie?

Weź odpowiedzialność za swój stres – w rzeczywistości Ty sam pozwalasz, aby coś Cię denerwowało. Skoro już to wiesz, możesz szybko to zmienić, wszystko zależy od Twojego podejścia. Postaraj się zaakceptować fakt, że na pewne rzeczy po prostu nie masz wpływu – nie możesz ich kontrolować. Gdy przytrafi Ci się coś, co wywoła w Tobie nieprzyjemne emocje, spójrz na sprawę obiektywnie i poszukaj pozytywnych aspektów całej sytuacji. Naucz się też odpuszczać, a łatwiej Ci będzie pozbyć się stresu.

Znajdź swój własny sposób na relaks

Po intensywnym dniu weź ciepłą kąpiel, idź na masaż albo przygaś światło i włącz spokojną muzykę. Wybierz nagranie bez wokalu – flet, skrzypce, fortepian lub odgłosy natury, takie jak szum oceanu czy śpiew ptaków, ukoją nerwy, pomogą Ci się wyciszyć i spowolnić bieg myśli.

Możesz wypróbować również:

 • jogę,
 • relaksację i pracę z oddechem,
 • wizualizację,
 • medytację,
 • techniki mindfulness.

Albo weź zeszyt, długopis i przelej na papier to, co Cię gryzie – to metoda często polecana przez psychologów i terapeutów. A może wybierzesz jeszcze coś innego? Z pewnością masz takie aktywności, które sprawiają, że nie myślisz o niczym. Gdy masz pustą głowę i przestajesz „się nakręcać”, odpoczywasz.

Pozwól sobie na relaks!

W każdej sytuacji możesz być spokojny i rozluźniony. Tym, co wywołuje stres i lęk, są bardzo często negatywne myśli. Gdy rozważasz o rzeczach stresujących, Twój organizm reaguje napięciem nawet wtedy, gdy nic złego się nie dzieje. Zamiast więc snuć czarne scenariusze, postaraj się skupić swoją uwagę na tym, co pozytywne – Twoje ciało odpowie Ci naturalnym odprężeniem. Więcej na temat tego, jak pozbyć się negatywnych myśli, przeczytasz na naszym blogu. Co więcej, w Trainingstel znajdziesz całą serię inspirujących audiobooków, które pomogą Ci radzić sobie ze stresem i emocjami na co dzień. Usiądź wygodnie, weź głęboki oddech i posłuchaj!

Dodaj komentarz