Jak pozbyć się negatywnego myślenia?

16 listopada 2020

Aż 99% rzeczy, którymi się martwisz, przypuszczalnie nigdy się nie wydarzy. Większość stresujących myśli to tylko film w Twojej głowie. Mimo że często to wiesz, bardzo łatwo jest nakręcić spiralę negatywnego myślenia. Odpowiedzialny za ten stan jest umysł, który uwielbia dopisywać sobie zakończenia do życiowych scenariuszy. Jednak o ile rzeczywistości często już nie da się zmienić – możesz jedynie wybrać, w jaki sposób na nią zareagujesz – o tyle projekcje można w każdej chwili zatrzymać poprzez świadomość. Jak więc pozbyć się negatywnego myślenia i odnaleźć wewnętrzną radość? Podpowiadamy!

Skąd się biorą negatywne myśli?

Są lepsze i gorsze dni. Gdy życie układa się zgodnie z oczekiwaniami, pozytywne nastawienie przychodzi naturalnie. Umysł zakłada z góry, że tak, jak jest teraz, będzie już zawsze. Tym właśnie są projekcje. To one sprawiają, że bardzo łatwo „się nakręcić”. Zarówno pozytywnie – gdy wszystko idzie dobrze, jak i negatywnie – kiedy życiowa droga staje się wyboista i stroma.

Istnieje wiele metod pracy z myślami:

  • wizualizacje,
  • praktyka uważności,
  • medytacje,
  • afirmacje.

Czasami jednak sentencje wypełnione po brzegi miłością okazują się zbyt abstrakcyjne – odległe i trudne do udźwignięcia. Bardzo ciężko jest uwierzyć, że są prawdziwe. Dlatego na początek mamy dla Ciebie proste ćwiczenia, które pomogą Ci zmienić negatywne myślenie na pozytywne.

Ćwiczenie 1: Czy to prawda?

Głowa każdego z nas jest pełna historii o nas samych opowiedzianych nam przez innych ludzi. Na podstawie tych opowieści umysł kreuje kolejne historie tego, kim jesteśmy. Znaczna część Twoich przekonań nie jest więc wcale Twoja. Co możesz z tym zrobić? Bądź obserwatorem. Zamiast bać się i uciekać od własnych myśli, przyjrzyj się im na spokojnie i zaakceptuj fakt, że są. Bez oceniania ich ani siebie. Odkryj więc:

  • jakie główne schematy, powtórzenia przewijają się w Twojej głowie,
  • które myśli nękają Cię najbardziej,
  • jak postrzegasz siebie na co dzień.

Jednym ze sposobów, który pozwala zwalczyć negatywne myślenie, jest zadanie sobie pytania: Czy to prawda? Załóżmy, że blokuje Cię przekonanie: To mi się na pewno nie uda.

Pomyśl więc:

  • Czy to prawda?
  • Czy jesteś w 100% pewien, że tak właśnie będzie?

Zastanów się też:

  • Co czujesz, kiedy wierzysz w tę myśl?
  • Co wtedy dzieje się w Twoim życiu?
  • Jakich wyborów dokonujesz?

A teraz poczuj, kim byś był, co byś robił, jak byś żył, gdybyś się nie bał? Obserwowanie i kwestionowanie negatywnych myśli pomoże Ci pozbyć się wielu przekonań, które oddalają Cię od rozwoju, radości, kreatywności i działania.

Ćwiczenie 2: Drabina myśli

Czyli, jak wyjść szczebelek po szczebelku z negatywnego myślenia. Weźmy na przykład takie przekonanie:

  • Nic w moim życiu nie ma sensu,

spróbuj zmienić je na:

  • Wiele rzeczy na ten moment w moim życiu nie ma sensu.

Zmiana w przekazie wydaje się na tyle niewielka, że jesteś w stanie to przyjąć „na wiarę”. Natomiast w rzeczywistości różnica między „nic”, a „wiele rzeczy” jest OGROMNA.

Kolejne kroki w tym ćwiczeniu mogą wyglądać tak:

  • Ciężko mi odnaleźć sens w tym, co się dzieje w moim życiu na ten moment.
  • Otwieram się, by ujrzeć w tym sens.
  • Nie rozumiem tego, lecz widzę w tym sens.

Idź spokojnie, we własnym tempie. Chodzi o to, żeby za każdym razem chwycić się takiej pozytywnej myśli, która zabierze Cię o szczebelek wyżej od negatywnej – tej, która ciągnie Cię w dół. Postaraj się, aby było to przekonanie, w jakie jesteś w stanie uwierzyć w danej chwili.

Ćwiczenie 3: Dziennik wdzięczności

Ta metoda działa, nawet gdy już nic innego nie pomaga. Znajdź 10 rzeczy, za które jesteś dziś wdzięczny. Zwolnij na chwilę – zobacz, jak wiele już masz. Doceń każdy najmniejszy drobiazg. A teraz weź zeszyt i wynotuj wszystko, co przyjdzie Ci do głowy. Zapisuj dobre myśli każdego dnia i obserwuj, co się wydarzy.

Potrzebujesz więcej inspiracji?

Czasami rozumiesz już dużo, a nadal operujesz na starych nawykach. Robisz wiele, lecz wciąż jeszcze nie zawsze to, co wiesz. Zamiast myśleć: Jak ja mogę tyle wiedzieć, a tego nie robić, tamtego się wystraszyć, tu się nie stawić – bądź dla siebie łagodny. Czasem trzeba cofnąć się o krok, by pójść dalej naprzód. Praca z myślami, choć nie zawsze łatwa, to sam proces jest piękny, a efekty są tego warte. Wewnętrzny optymizm ma ogromną moc – dodaje sił i energii do działania oraz odwagi do realizacji marzeń. W Trainingstel przygotowaliśmy dla Ciebie wyjątkową serię Audiobooków, które pomogą Ci zmienić negatywne myślenie na pozytywne – posłuchaj już dziś!

Dodaj komentarz