Work-life balance. Jak znaleźć złoty środek?

12 maja 2021

O work-life balance mówi się od dawna, jednak w dobie home office idea ta nabrała nowego znaczenia. Równowaga pomiędzy czasem spędzanym za biurkiem a tym poświęcanym rodzinie i własnym pasjom pozwala cieszyć się dobrym zdrowiem, daje poczucie spełnienia i pomaga uniknąć wypalenia zawodowego. Jak więc znaleźć złoty środek i osiągnąć balans w życiu? Sprawdź!

Work-life balance – gdzie jest złoty środek?

To dość indywidualna kwestia – wszystko zależy od osobistych potrzeb i ambicji, ale też od tego, jak bardzo lubisz swoją pracę. Jeśli to, co robisz, jest Twoją pasją, przypuszczalnie poświęcasz zawodowym obowiązkom więcej czasu, nie czując przy tym zmęczenia. Jednak i wtedy dobrze jest zadbać o odpowiednią równowagę w życiu. Oto 4 zasady work-life balance, o których warto pamiętać!

Pracuj tylko wtedy, gdy jesteś w pracy

Czyli szanuj swój czas wolny. Nie wymagaj od siebie na przykład dostępności po godzinach, jeśli nie masz tego w zakresie obowiązków. W razie potrzeby otwarcie na ten temat rozmawiaj – żaden pracodawca nie oczekuje od swoich pracowników dyspozycyjności non stop. Może się oczywiście zdarzyć, że raz czy dwa odbierzesz telefon służbowy po pracy. Jednak na dłuższą metę takie praktyki nie działają. Mocno zaburzają work-life balance – negatywnie odbijając się zarówno na zdrowiu, jak i produktywności. Granice mogą być płynne, ale powinny istnieć i być respektowane.

Pracujesz zdalnie? Również zadbaj o odpowiednią równowagę w życiu – postaraj się wykonywać swoje obowiązki zawodowe w określonych godzinach. Opuszczając po południu domowe biuro, zostaw tam sprawy służbowe. Zadania, projekty i listy rzeczy do zrobienia poczekają spokojnie do następnego dnia.

Naucz się lepiej zarządzać sobą w czasie

Szczególnie w modelu home office zadbaj o to, aby niepostrzeżenie nie zmienił się on w nienormowane godziny pracy. Kluczem do zachowania work-life balans jest dobra organizacja. Przyjrzyj się więc swoim nawykom – pomoże Ci to działać efektywniej i wydajniej. Koniecznie wypróbuj kilka technik zarządzania sobą w czasie.

  1. Zorganizuj odpowiednio domowe biuro – dzięki temu nie będziesz tracił cennych minut na szukanie potrzebnych rzeczy.
  2. Planuj – twórz codzienne listy zadań do zrobienia i określaj ich priorytety, a potem wykonuj to, co najważniejsze w pierwszej kolejności.
  3. Dziel duże projekty na etapy, a znacznie podniesiesz swoją produktywność.
  4. Monitoruj swój czas – zobacz, na co go marnujesz oraz co możesz zrobić lepiej.
  5. Nie zajmuj się w pracy rzeczami prywatnymi.

Zarezerwuj sobie czas dla osób, które kochasz

Poza pracą musisz mieć też odskocznię, która sprawi, że zregenerujesz się i doładujesz energią. Może to być hobby, podróżowanie, ale też wspólne aktywności z rodziną lub przyjaciółmi. Zadbaj o to, aby był to wartościowy czas. Osoby, które kochasz, pomagają Ci zachować balans w życiu – dodają siły, inspirują do zmian, a często także ułatwiają spojrzenie na wiele rzeczy z nowej perspektywy. Wygospodaruj więc chwilę na rozmowę z partnerem, wspólne posiłki, spotkania ze znajomymi czy zabawę z dziećmi. Wciąż jesteś zajęty? Planuj i tutaj – zarezerwuj sobie kilka godzin w grafiku tylko dla bliskich osób i ciesz się tym!

Znajdź każdego dnia chwilę dla siebie

Zabierz siebie na spacer, jogę albo wypad rowerowy po okolicy. Zaszyj się w swojej przestrzeni z dużym kubkiem ulubionej herbaty i ciekawą książką, słuchawkami na uszach lub dobrym filmem. Masz kreatywne hobby? Zniknij na godzinę lub dwie za drzwiami swojego atelier. Każdego dnia rób to, co daje Ci radość i spełnienie. Czas, który spędzasz sam ze sobą, jest równie ważny, jak ten, który poświęcasz bliskim. Przebywanie we własnym towarzystwie pomaga wyzerować się, odciąć od nadmiaru bodźców i odnaleźć wewnętrzny spokój. Dzięki temu łatwiej jest złapać balans oraz odważnie podejmować kolejne życiowe wyzwania.

Zdecyduj, co jest dla Ciebie ważne

Pierwszym krokiem do osiągnięcia work-life balance jest określenie własnych potrzeb. Pamiętaj, że Twoje priorytety zależą od tego, na jakim etapie życia aktualnie jesteś. Mogą i przypuszczalnie będą zmieniać się razem z Tobą. Podążaj więc śmiało przed siebie i – cokolwiek robisz – szukaj swojego punktu równowagi. Potrzebujesz więcej inspiracji? Zajrzyj do Trainingstel! Poznaj najnowsze audiobooki. Wybierz jeden z dostępnych abonamentów i słuchaj, kiedy tylko masz ochotę!

Dodaj komentarz