Samorozwój osobisty – co to znaczy? Jak zacząć samodoskonalić siebie?

9 września 2020

Cokolwiek robisz, otrzymujesz od życia feedback na swoje działania – pozytywny lub negatywny. Czym jest ta informacja zwrotna? To rodzaj drogowskazu. A także motywacja do rozwoju w określonym kierunku. Tylko od Ciebie zależy, co z nią dalej zrobisz. Samodoskonalenie to więc indywidualny proces – każdy musi znaleźć swoją ścieżkę. Ponieważ w rozwoju personalnym chodzi przede wszystkim o odkrywanie siebie. Nawet jeśli masz za sobą kilka nieudanych podejść do tematu, czytaj dalej! Być może właśnie po lekturze tego artykułu poczujesz, że w końcu znalazłeś to, czego szukasz?

Jak stać się najlepszą wersją siebie?

A jeśli od zawsze nią jesteś? Dlaczego miałbyś siebie naprawiać? Wyślij więc lepiej na urlop swojego Wewnętrznego Krytyka i zaopiekuj się sobą! Spójrz na rozwój osobisty jak na odkrywanie, a nie naprawianie. Zadbaj o swoje ciało, umysł i duszę. Zaakceptuj siebie w pełni. Całego – tak często nieidealnego. Pozwól sobie na doświadczanie emocji – zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Wszystkie bez wyjątku są Ci potrzebne. Poniżej znajdziesz kilka przydatnych praktyk, które pomogą Ci rozwijać się i wzrastać każdego dnia.

Otwórz się na różne możliwości i zrób miejsce na nowe

Cele mogą być dobrą motywacją do działania – jeżeli są Twoje. Jednak gdy planujesz zbyt dokładnie, Wszechświat ma związane ręce. A przecież tak wiele dróg prowadzi w tym samym kierunku. W dodatku najlepsze rzeczy w życiu często wydarzają się bez planu. Otwórz się więc na różne możliwości. Być może czytałeś to już w dziesiątkach artykułów na temat samodoskonalenia się i wciąż nie jesteś w pełni przekonany? Mimo to spróbuj, bo naprawdę warto. Wpuścisz w ten sposób do swojego życia trochę przestrzeni. Wyjdź czasem ze swojej strefy komfortu. Popróbuj nowych rzeczy. Zrób coś inaczej niż zwykle. A czasami po prostu odpuść i odważ się popłynąć na fali.

Pomyśl, za co jesteś dziś wdzięczny

Życie każdego dnia uczy Cię wdzięczności za proste rzeczy. W dodatku, kiedy wchodzisz na ścieżkę rozwoju osobowego, zaczynasz dostrzegać, że nie musisz nic osiągać, żeby być szczęśliwym. Nie potrzebujesz szukać idealnego teraz, idealnych sytuacji, idealnych ludzi. Wszystko już masz. Bo przecież jesteś. Zatrzymaj się na chwilę i doceń to, a życie da Ci więcej.

Poszukaj nauczycieli

Właściwie to nawet nie musisz ich szukać. Kiedy jesteś już gotowy, nauczyciele zawsze sami się znajdą. Zaczniesz spotykać ich na swojej drodze. Jeśli czujesz, że już najwyższy czas wziąć pełną odpowiedzialność za swoje życie, możesz zdecydować się na coaching personalny. To ciekawe narzędzie motywacji i samorozwoju osobistego. Po czym rozpoznasz dobrego coacha? Przede wszystkim po tym, że nie rozwiąże on za Ciebie Twoich problemów. Zamiast tego zainspiruje Cię do samodoskonalenia się i własnych poszukiwań. Poświeci latarką w ciemności. Pomoże zobaczyć różne możliwości i zrozumieć, że tylko od Ciebie zależy, w jakim kierunku podążysz.

Co byś zrobił, gdybyś się nie bał?

Przypuszczalnie o wiele więcej niż robisz teraz. Odważ się więc doświadczać i kroczyć swoją własną ścieżką. I przede wszystkim, nie bój się popełniać błędów. Zamiast liczyć, ile razy upadłeś, pomyśl, ile razy siebie podniosłeś. Zatrzymaj się też czasami – zrób krok do tyłu albo i dwa. Jedną z pułapek w pracy ze sobą jest przekonanie, że wciąż musisz iść naprzód, żeby się rozwijać. A często jest wręcz odwrotnie – gdy samodoskonalisz siebie, oznacza to też, że pozwalasz sobie zrobić właśnie ten krok do tyłu. Z dystansu widać więcej.

Wybierz się w podróż do samego siebie!

W drogę, choć czasami wyboistą i nie zawsze łatwą, to zawsze jednak piękną. Jak pomóc sobie w trudnych momentach? Idź na coaching, afirmuj lub pisz dziennik. Sięgnij po inspirującą lekturę albo – jeśli wolisz – wybierz rozwojowego audiobooka, który doda Ci motywacji i naładuje pozytywną energią. W Trainingstel przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie wyjątkową serię nagrań, które chętnie potowarzyszą Ci w Twojej wewnętrznej podróży. Idź więc przed siebie – odważnie, spokojnie, we własnym tempie. Baw się dobrze i wiedz, że życie mocno trzyma Cię za rękę!

Dodaj komentarz