Samoakceptacja i szacunek do samego siebie – jak nad nimi pracować?

13 lipca 2021

To, w jaki sposób siebie traktujemy oraz co myślimy na własny temat, ma decydujący wpływ na nasz komfort emocjonalny. Nieakceptowanie tego, jacy jesteśmy, negatywnie odbija się na relacjach ze sobą i z innymi ludźmi. Czy samoakceptacji można się nauczyć? Jak najbardziej tak! Naprawdę warto nad nią pracować, bo to solidny fundament, na którym możesz budować szczęśliwe życie. Co więc zrobić, aby patrzeć na siebie z większą miłością? Jak odzyskać szacunek do siebie? Podpowiadamy w tym artykule – przeczytaj!

Czym są samoszacunek i samoakceptacja?

To nic innego jak poczucie własnej wartości i wyjątkowości. Samoszacunek oznacza, że pozwalasz sobie być takim, jaki jesteś. Kiedy szanujesz siebie:

  • nie wstydzisz się mówić o tym, co myślisz/czujesz,
  • robisz to, co uważasz za słuszne, a nie, to co wypada bądź się powinno,
  • nie boisz się dokonywać własnych wyborów oraz dajesz sobie pełne prawo do zmiany raz podjętej decyzji,
  • stanowczo odmawiasz, gdy czujesz taką potrzebę, nie łączysz asertywności z byciem niemiłym,
  • potrafisz samodzielnie ocenić swoje postępowanie, nie wartościujesz siebie na podstawie opinii otoczenia.

Szacunek dla samego siebie to więc tak naprawdę samoakceptacja. To stan, w którym jesteś swoim najlepszym przyjacielem. Dbasz o własne potrzeby, wybaczasz sobie zarówno drobne potknięcia, jak i te większe. Chętnie podejmujesz wyzwania, a ewentualne porażki postrzegasz po prostu jako doświadczenia życiowe, które pomagają Ci się rozwijać.

Jak odzyskać szacunek do siebie?

Zazwyczaj brak szacunku do siebie nie oznacza całkowitego nieakceptowania siebie. Być może nie lubisz w sobie konkretnych cech, zachowań, pewnych części własnej osobowości, które uważasz za wady. W większości przypadków przyczyną tego stanu są negatywne przekonania na swój temat, które paradoksalnie nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Często wynikają one z przeszłych doświadczeń czy z opinii o sobie zasłyszanych od otoczenia. Na szczęście samoakceptacji można się nauczyć. Jak więc nad nią pracować?

Pozwól sobie być takim, jaki jesteś

Aby odzyskać szacunek do siebie, trzeba zrozumieć, że nie jesteśmy idealni, wcale też nie musimy tacy być. Podejmujemy w życiu wiele różnych decyzji: raz lepszych, raz gorszych – to całkowicie w porządku. Prawdziwa praca nad sobą może się rozpocząć dopiero wtedy, gdy zaakceptujesz obecny stan rzeczy takim, jaki jest. Zrozumienie dla wszystkich swoich emocji oraz własnej niedoskonałości to pierwszy, najważniejszy krok w całym procesie. Dzięki temu zaczynasz traktować potknięcia nie jak porażki, ale jako cenne doświadczenia, które pozwalają Ci pójść naprzód.

Daj sobie czas – idź do celu małymi krokami

Praca nad samoszacunkiem i samoakceptacją wiąże się z konfrontacją z trudnymi emocjami. Czasami bywa tak, że wiesz już dużo, a mimo to górę biorą stare nawyki, przyzwyczajenia. Być może nie potrafisz jeszcze wprowadzić w życie nowej wiedzy, zareagować bądź zachować się tak, jakbyś chciał? Daj sobie na to tyle czasu, ile potrzebujesz. Nie próbuj przyspieszać tego etapu.

Zacznij brać odpowiedzialność za swoje szczęście

Dokonuj własnych wyborów, ale też pozwól sobie się mylić. Nie bój się, że zrobisz albo powiesz coś „nie tak”. Pamiętaj przy tym, że cokolwiek by się nie wydarzyło, zawsze możesz być po swojej stronie – na tym właśnie polega szacunek do samego siebie. Bądź dla siebie wyrozumiały i naucz się sobie odpuszczać. Traktuj siebie tak, jakbyś potraktował kogoś, kto szczególnie potrzebuje ciepła, delikatności, wsparcia.

Szukaj inspiracji!

Praca nad samoakceptacją i odzyskaniem szacunku dla siebie wiąże się z odrzuceniem starych przekonań, a to wymaga silnej wewnętrznej motywacji do zmiany. Aby ułatwić sobie to zadanie, warto skorzystać z pomocy technik psychologicznych. Wypróbuj różne metody, a z pewnością znajdziesz taką, która Ci pasuje. Przetestuj np. wizualizacje, afirmacje, dziennik wdzięczności. Sięgnij po inspirującą książkę, sprawdź też audiobooki w Trainingstel. Wybierz jeden z dostępnych pakietów i słuchaj w domu, w podróży, na spacerze – gdziekolwiek jesteś!

Dodaj komentarz