Rodzaje motywacji

9 grudnia 2020

Często chcielibyśmy zmiany, a jednocześnie wciąż odkładamy wszystko na jutro. Kluczem do rozwoju jest motywacja. Gdy zaczyna jej brakować, bardzo trudno jest ruszyć z miejsca i zmienić cokolwiek w swoim życiu na lepsze. Wtedy, zamiast zacząć stawiać się tu i teraz traktujemy teraźniejszość jako rodzaj poczekalni. Wstrzymujemy się ze zmianami do poniedziałku, kolejnego miesiąca albo nowego roku. Czekamy na coś, co zmotywuje nas do działania, zapominając przy tym, że najsilniejsze źródło siły sprawczej jest zawsze wewnątrz nas. Poznaj najważniejsze typy motywacji i popraw jakość swojego życia!

Co to jest motywacja?

To silna potrzeba realizacji siebie, a także otwartość na zmiany oraz chęć odkrywania swojej prawdziwej natury. Tym, co napędza Cię do działania, a także sprawia, że odważasz się próbować nowych rzeczy, jest właśnie motywacja. To Twój wewnętrzny power, dzięki któremu po prostu chce Ci się chcieć – przestajesz odkładać wszystko na później oraz zaczynasz spełniać swoje marzenia, jakkolwiek trudne do realizacji, by one nie były. Psychologia opisuje wiele różnych typów motywacji. Oto 3 najważniejsze rodzaje.

Motywacja do zmiany

Zmiana jest w życiu jedyną stałą. Nieustannie zmieniasz się Ty, a także otaczająca Cię rzeczywistość. Motywacja do zmiany jest Ci potrzebna do realizacji siebie, swoich planów i marzeń. Początki pracy na tym polu wyglądają różnie. Otwarcie się na nowe niekiedy wymaga czasu oraz przyjrzenia się wewnętrznym blokadom i ograniczającym przekonaniom.

Aby znaleźć w sobie motywację do zmiany, zastosuj więc metodę małych kroków:

 • doceniaj swoje sukcesy, również te najmniejsze,
 • naucz się odpuszczać i skoncentruj się na tym, co dla Ciebie ważne,
 • poczuj się ze sobą całkowicie dobrze,
 • popracuj z własnym strachem przed oceną.

A także otaczaj się empatycznymi, otwartymi, akceptującymi osobami oraz stwórz sobie bezpieczną przestrzeń, w której będziesz mógł się rozwijać. I przede wszystkim – nie spiesz się, idź powoli we własnym rytmie. Masz czas.

Motywacja do życia

Pora na pracę z własnymi emocjami i przekonaniami oraz tworzenie nowych nawyków. Ten rodzaj motywacji pojawia się, kiedy zaczynasz lepiej rozumieć siebie. Dowiedz się więcej o sobie i swojej prawdziwej naturze, jak również otwórz się na ludzi oraz naucz się akceptować nieidealną rzeczywistość. Zadbaj o pozytywne nastawienie, pokochaj siebie w pełni i pozwól sobie na popełnianie błędów. Dzięki temu poprawisz swoje samopoczucie oraz wzmocnisz wiarę we własne możliwości.

Motywacja do działania

Marzenia spełniają ludzie, którzy w ogóle zaczęli coś w tym kierunku robić. Zamiast więc czekać na idealny moment – który nigdy nie nadejdzie, ponieważ po prostu nie istnieje – już teraz odważ się realizować swoje plany. Jak znaleźć w sobie motywację do działania?

 • Zaakceptuj siebie,
 • otwórz się na nowe możliwości,
 • pozwól sobie na doświadczanie.

Bo przecież jesteś tutaj po to, żeby poszukiwać i odkrywać – ciesz się tym. Zastanów się również, czy Twoje marzenie jest naprawdę Twoje, czy też może należy do kogoś innego. Znajdź wewnętrzne źródło motywacji, wyznacz sobie cel, idź odważnie własną ścieżką i raduj się tą drogą.

Jak znaleźć motywację do działania?

Zamiast czekać na lepsze jutro, zakochaj się w nieidealnym teraz. Zrób krok naprzód i zacznij działać już dziś – mocno, naprawdę, a nie tylko na pół gwizdka.

 • Zamiast na naprawianiu skoncentruj się na odkrywaniu oraz samodoskonaleniu siebie,
 • doceniaj swoje małe sukcesy,
 • pracuj na własnych zasobach, poświęć więcej uwagi swoim mocnym stronom oraz temu, co już teraz robisz dobrze,
 • nie zrażaj się, jeśli zdarzą Ci się mniej albo bardziej spektakularne potknięcia – postaraj się je docenić i zauważyć ich piękno,
 • wyznacz sobie cel, który będzie dla Ciebie wyzwaniem i działaj!

Co masz zacząć jutro, zacznij… teraz!

W rzeczywistości swoje życie możesz zmienić jak wszystko inne – małymi krokami. Zamiast więc odkładać noworoczne postanowienia na początek stycznia, zacznij od teraz. W Trainingstel przygotowaliśmy dla Ciebie wyjątkową serię inspirujących audiobooków, które pomogą Ci otworzyć się na zmiany oraz zmotywują Cię do działania – sprawdź!

Dodaj komentarz