Marzysz czy robisz? Sprawdź, jak zamienić marzenia na cele i zacząć je realizować!

18 sierpnia 2021

Czy wiesz, że jedynie 2-5% osób ma dokładnie sprecyzowane cele życiowe? Zamiast koncentrować się na działaniu, wielu z nas snuje jedynie wizje tego, co mogłoby się wydarzyć. W rzeczywistości często brakuje nam motywacji, aby odważnie sięgnąć po to, o czym marzymy. A przecież to od tego, czy realizujemy własne zamierzenia, zależy jakość życia każdego z nas. Co to są marzenia oraz jak je realizować? Zobacz!

Marzenie czy cel?

Dla niektórych te dwa pojęcia są tożsame – gdyby zapytać przypadkową osobę o jej marzenia i cele życiowe, odpowiedzi przypuszczalnie byłyby podobne. W rzeczywistości jednak różnica jest ogromna. Te pierwsze zaczynają się w głowie i tam też się kończą. Natomiast te drugie to świadome działanie, wyruszenie w drogę w określonym kierunku.

Chcę pojechać w podróż do Ameryki Południowej. Chcę założyć własną kawiarnię. Chcę napisać książkę. To tylko kilka przykładów celów, które przez całe życie mogą nie doczekać się realizacji. Snucie marzeń jest przyjemne, jednak równie dużą satysfakcję daje ich spełnianie.

Dlaczego zamiast realizować cele, snujemy marzenia?

Różnie z tym bywa. Czasami po prostu wolimy marzyć, niż działać. A to dlatego, że marzenia nie znają ograniczeń – w głowie, możesz mieć, robić czy być, kimkolwiek chcesz. Snucie planów daje wrażenie wolności, poprawia samopoczucie oraz daje nadzieję na lepsze życie. Z drugiej strony może hamować działanie, a w efekcie sprawić, że przestajesz żyć naprawdę. Skoro już wiesz, czym dokładnie są marzenia, czas zastanowić się, jak świadomie zacząć je realizować.

Rozpoznaj swoje potrzeby

W momencie, kiedy z poziomu bujania w obłokach schodzisz na ziemię, powstają konkretne cele życiowe. Pierwszym i najważniejszym etapem w drodze do ich realizacji, jest właściwe zdefiniowanie swoich oczekiwań. Nie każdy pomysł musi doczekać się materializacji. Tutaj tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Każdy z nas ma takie marzenia, na których realizację nie jest w danym momencie gotowy. To całkowicie naturalne.

Dlatego na początek weź kartkę i zapisz na niej to, czego pragniesz. Teraz przyjrzyj się każdemu punktowi z listy i określ, jak bardzo jesteś zdecydowany na realizację danego zamierzenia. Możesz użyć do tego skali 1-10, gdzie 1 oznacza – w ogóle nie jestem gotowy, a 10 – jestem w 100%. Co dalej?

Określ dokładnie swoje cele życiowe

Aby skutecznie realizować marzenia, skorzystaj z metody S.M.A.R.T. Czyli wyznaczaj sobie cele:

  • simple – proste/konkretne,
  • measurable – mierzalne,
  • achievable – osiągalne,
  • relevant – realistyczne,
  • timely defined – określone czasowo.

Co to oznacza w praktyce? Weź pod uwagę swoje możliwości. Cele są super, jeśli są osiągalne – czyli gdy wierzysz, że uda Ci się je zrealizować. Przemyśl, do czego dokładnie dążysz. Im bardziej szczegółowo zdefiniujesz swoje pragnienie, tym lepiej. Przeanalizuj, co pomoże Ci w realizacji pomysłu – oceń na przykład własne zasoby, umiejętności, ilość czasu czy środki finansowe, jakimi dysponujesz.

Planuj i sprawdzaj postępy

Teraz podziel drogę na etapy oraz zastanów się, w jaki sposób możesz mierzyć postępy w osiąganiu tego, co sobie założyłeś. Zamiast skakać na głęboką wodę, idź małymi krokami w obranym kierunku. Zacznij od niewielkiego celu, a gdy go osiągniesz, postaw sobie kolejne wyzwanie. Na przykład, zamiast od razu biegać maratony, rozpocznij od krótkich dystansów i systematycznie zwiększaj liczbę przemierzanych kilometrów. Pamiętaj przy tym, że do celu nie ma jednej uniwersalnej drogi. Tym, co liczy się najbardziej, jest Twoja elastyczność – testuj różne opcje. Jeśli coś się sprawdza, trzymaj tak dalej. Jeżeli nie działa – zmieniaj, szukaj innych rozwiązań.

Inspiruj się!

Osiąganie celów życiowych to w dużej mierze konsekwentne działanie w określonym kierunku. Wiesz już, czego chcesz, czym dysponujesz oraz masz plan? A więc do dzieła! Idź spokojnie w swoim tempie, nagradzaj się za każdy sukces, ale też daj sobie prawo do drobnych potknięć. I przede wszystkim potraktuj realizację marzeń jako ciekawe wyzwanie – baw się tym. Po więcej inspiracji zajrzyj do Trainingstel! Znajdziesz u nas serię inspirujących audiobooków, które mogą być dla Ciebie świetną motywacją w drodze do celu. Wybierz jeden z dostępnych pakietów i posłuchaj!

Dodaj komentarz