Jak zwiększyć pewność siebie?

19 stycznia 2021

Jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz robić dla siebie każdego dnia, jest budowanie pewności siebie. To stan, kiedy czujesz się ze sobą naprawdę dobrze i akceptujesz się w pełni. Ten temat w jakimś stopniu dotyczy większości z nas. Jeśli Ty również chciałbyś nabrać dystansu do własnych niedoskonałości oraz zrozumieć, że w każdej sytuacji możesz być dla siebie wsparciem, czytaj dalej! W tym wpisie wyjaśniamy, co to jest pewność siebie. Podpowiadamy także, jak ją wypracować krok po kroku. Sprawdź!

Co to jest pewność siebie?

Właściwe zrozumienie tego pojęcia to podstawa, abyś mógł zacząć pracę nad tym obszarem oraz odważnie sięgać po to, co dla Ciebie w życiu ważne.

Osoba pewna siebie:

 • jest autentyczna – nie stara się udawać kogoś, kim nie jest, ponieważ czuje się ze sobą dobrze,
 • jest swoim najlepszym przyjacielem i traktuje siebie właśnie w taki sposób,
 • odważa się podejmować życiowe wyzwania oraz próbować nowych rzeczy, mimo że też czasami się boi.

Pewność siebie łączy się więc bezpośrednio z poczuciem własnej wartości, samoakceptacją i zrozumieniem swojej prawdziwej natury. Gdy wiesz, skąd pochodzą Twoje myśli i emocje, łatwiej jest Ci zrozumieć, dlaczego zareagowałeś albo zachowałeś się tak, a nie inaczej. Nie masz wtedy od siebie nierealnych oczekiwań – widzisz swój prawdziwy, a nie wyidealizowany obraz.

Wspieranie i docenianie tego, kim jesteś, jest kluczowe, aby wzmocnić pewność siebie. Poniżej znajdziesz kilka sposobów, które Ci w tym pomogą. Potraktuj je jako inspirację – weź to, czego najbardziej potrzebujesz i skoncentruj się na rozwijaniu tego obszaru!

Dbaj o siebie, bądź dla siebie ważny

Czyli zostań swoim najlepszym przyjacielem. Lubienie siebie to podstawa, aby czuć się dobrze we własnej skórze! Dlatego:

 • poczuj, że zawsze możesz sobie zaufać,
 • wspieraj siebie w tym, co robisz i jaki jesteś,
 • pozwól sobie się mylić,
 • bądź przy tym życzliwy, łagodny i wyrozumiały.

Aby zbudować solidne fundamenty pewności siebie, najpierw potrzebujesz być świadomym przekonań na własny temat. Wtedy masz szansę wyrobić nowe, pozytywne sposoby myślenia. Możesz wykorzystać w tym celu różne techniki: afirmacje, wizualizacje, pracę z lustrem. Albo też sięgnąć po inspirującą książkę czy audiobooka.

Zamiast opierać swoją samoocenę na tym, co zewnętrzne, podążaj za wewnętrznym głosem. Kierowanie się w życiu własnymi wartościami oraz realizowanie marzeń, które są naprawdę Twoje, pomoże Ci zwiększyć pewność siebie. Da Ci również dużo radości oraz zmotywuje pozytywnie do działania.

Już teraz jesteś wystarczająco dobry – poczuj to!

Krok drugi to samoakceptacja. Już dziś możesz zaakceptować siebie w pełni – swoje zalety, ale też niedoskonałości:

 • odkrywaj własne talenty i mocne strony,
 • ucz się dostrzegać, że słabości w pewnych sytuacjach również mogą być wielką siłą,
 • doceniaj, jak wiele potrafisz i ciesz się tym,
 • daj sobie prawo do błędów,
 • czuj się z siebie naprawdę dumny!

Na początek wyślij na urlop swojego wewnętrznego krytyka – nie będzie Ci już potrzebny. Zamiast oceniać, doceniaj! Skupianie się na drobnych sukcesach to jeden z lepszych sposobów, aby dodać sobie pewności siebie. Szukaj więc w swoim życiu tych momentów, kiedy to, co robisz, wychodzi Ci dobrze. Zapisuj je na kartce, a zobaczysz, że uzbiera się ich całkiem sporo!

Wyjdź czasami poza własną strefę komfortu

Trzecim krokiem, który bardzo pomoże Ci budować pewność siebie, jest umiejętność poszerzania swojej strefy komfortu i radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami  Podejmij się więc czasem zadania, którego się obawiasz. Albo takiego, do którego potrzebujesz się po prostu trochę przekonać. Na pewno świetnie sobie poradzisz!

Pamiętaj, że ludzie pewni siebie też się boją, lecz znajdują motywację, aby iść odważnie naprzód. Bo przecież odwaga to nie brak strachu, a działanie pomimo wątpliwości. Daj sobie prawo do pomyłek i zaakceptuj własne słabości. Każdy je ma, to zupełnie w porządku. To co, spróbujesz?

Wzmocnij naturalną pewność siebie już dziś!

Ten wpis nie jest uniwersalną receptą na to, jak zdobyć pewność siebie. Bardziej inspiracją, ale też pokazaniem, że metod pracy nad tym obszarem jest wiele. Dlatego jeśli coś działa, rób tego więcej – skieruj całą swoją uwagę na rozwój w tym kierunku. Jeżeli nie działa, zmieniaj – szukaj innego rozwiązania dla siebie. Po więcej inspiracji zajrzyj do Trainingstel. Znajdziesz u nas motywujące audiobooki, które ułatwią Ci pracę z przekonaniami oraz staną się drogowskazem w Twojej wewnętrznej podróży. Posłuchaj już dziś i poczuj się dobrze we własnej skórze!

Dodaj komentarz