Jak przestać przejmować się opinią innych?
12 kwietnia 2021
Na zdanie innych ludzi zdajemy się w różnych sytuacjach życiowych. Interesuje nas to, co mówią i myślą na nasz temat. Często również od aprobaty otoczenia uzależniamy swoje samopoczucie i komfort emocjonalny. Dobra wiadomość jest taka, że w każdym momencie można to zmienić. Jak przestać przejmować się opinią innych? Kilka przydatnych wskazówek znajdziesz w tym artykule. Poczytaj!
To Ty decydujesz, jak chcesz się czuć
Krytyka wypowiedziana przez otoczenie może Cię zaboleć tylko wtedy, gdy w nią uwierzysz. W dodatku nieprzyjemne słowa, które ktoś kieruje w Twoją stronę, zazwyczaj wcale nie są zdaniem tej osoby, lecz wynikają z jej chwilowych emocji. Na szczęście istnieje kilka prostych technik, które pomogą Ci przestać martwić się opinią innych i czuć się ze sobą dobrze – bez względu na to, co ktoś powie o Tobie lub ważnych dla Ciebie sprawach.
Ciesz się swoją wyjątkowością
Każdy człowiek ma swój sposób bycia i własne spojrzenie na rzeczywistość. Ty również jesteś wyjątkowy. Na całym świecie nie ma drugiej osoby dokładnie takiej samej jak Ty. Nie potrzebujesz wcale być kimś innym niż jesteś. Zrozumienie tego dodaje pewności siebie oraz uwalnia od potrzeby aprobaty z zewnątrz. Pozwala więc przestać ciągle przejmować się opinią innych. Bo przecież zdanie otoczenia ma na Ciebie wpływ tylko wtedy, kiedy czujesz, że nie jesteś wystarczająco dobry. Im większa akceptacja dla swojej indywidualności, tym większe poczucie wewnętrznego szczęścia, niezależnie od sytuacji.
Odkryj, jakie przekonania masz na własny temat
Za negatywnymi uczuciami, które pojawiają się w reakcji na opinię innych, zazwyczaj kryją się określone przekonania na własny temat. Nikt nie może wpłynąć na Twoje samopoczucie i wywołać w Tobie konkretnych emocji, dopóki sam na to nie pozwolisz. To Ty wybierasz, jak chcesz się czuć. Zapisz więc na kartce krytyczne słowa, które usłyszałeś o sobie, a następnie zastanów się:
- Czy to prawda?
- Co to właściwie oznacza?
- Dlaczego tak o sobie myślisz?
- Jak się czujesz, gdy wierzysz w te słowa?
- Jak czułbyś się bez tego przekonania?
Za pomocą tych kilku pytań możesz przestać wierzyć we wszystkie negatywne rzeczy, które Ci kiedykolwiek powiedziano i nie martwić się opinią innych. Ludzie, którzy Cię krytykują, są więc w pewnym sensie Twoimi najlepszymi nauczycielami. To właśnie oni pokazują Ci te obszary, nad którymi warto jeszcze popracować. Dzięki temu staniesz się odporny na manipulacje emocjonalne i nauczysz się świadomie wybierać, jak w danym momencie chcesz się czuć z samym sobą.
Naucz się oddzielać fakty od fikcji
To bardzo przydatna umiejętność. Negatywne opinie innych ludzi w połączeniu z Twoimi przekonaniami o sobie sprawiają, że czujesz się źle, chociaż nie ma ku temu najmniejszego powodu. Oddzielając fikcję od faktów, nauczysz się racjonalnie i chłodno patrzeć na wydarzenia z przeszłości, które były związane z przykrymi emocjami.
Przypomnij sobie teraz słowa, które sprawiły, że poczułeś się zraniony. Weź kartkę papieru i opisz wszystko tak, jak czujesz. Nie oceniaj tego, co piszesz. Następnie przeczytaj historię i wyobraź sobie, że patrzysz na całą sytuację oczami kamery. Bez emocji, oceniania, porównywania. Bez wartościowania, wyciągania wniosków, przewidywania przyszłości ani powrotów do przeszłości. Kamera widzi wyłącznie to, co jest – czyste fakty. Ty również spróbuj je zobaczyć. Czytając, wykreśl więc te zdania, które są wyłącznie Twoją interpretacją sytuacji, a następnie napisz historię jeszcze raz. Co czujesz, czytając nową opowieść?
Poczuj się ze sobą dobrze już dziś!
Każda emocja – zarówno pozytywna, jak i negatywna – jest efektem myśli, które masz w głowie. To, jak się czujesz na co dzień, zależy więc wyłącznie od Ciebie – od Twoich przekonań i scenariuszy, jakie tworzysz we własnym umyśle. W Trainingstel znajdziesz serię inspirujących audiobooków, które pomogą Ci przestać przejmować się opinią innych. Wybierz jeden z dostępnych abonamentów i słuchaj, kiedy tylko masz ochotę. Często wystarczy zaledwie mały impuls, aby zrobić ogromny krok na ścieżce samorozwoju!