Jak pracować nad samodyscypliną i wytrwałością?

10 marca 2021

Determinacja w dążeniu do celu i samodyscyplina należą do najważniejszych umiejętności życiowych. Umożliwiają realizację własnych planów i marzeń. Pozwalają podążać w wybranym kierunku i nie poddawać się w trudnych chwilach. Często uważamy je za trudne, dlatego niewiele osób określa je jako swoje mocne strony. Okazuje się jednak, że nad wytrwałością i wewnętrzną motywacją do działania można pracować. Co to jest samodyscyplina i jak ją ćwiczyć? Podpowiadamy w tym wpisie – sprawdź!

Dlaczego brakuje Ci wytrwałości w dążeniu do celu?

Być może zdarza Ci się odkładać wiele rzeczy na później albo wycofywać się tuż przed osiągnięciem celu. Jeśli tak jest, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – możesz to zmienić. Samodyscyplina jest mocno związana z siłą woli, nad którą można pracować. Na początku warto jednak odpowiedzieć sobie na jedno bardzo ważne pytanie – czy plany, które chcesz zrealizować, są naprawdę Twoje?

Brak wytrwałości w dążeniu do celu często jest naturalną reakcją na podejmowanie decyzji wbrew sobie. Jeśli więc wybrałeś dla siebie ścieżkę, którą w głębi duszy wcale nie chcesz podążać, nic dziwnego, że brakuje Ci motywacji, aby wytrwać w postanowieniu dłużej niż chwilę. W takiej sytuacji warto pomyśleć o zmianie drogi życiowej na ciekawszą – spójną z Twoją osobowością. Istnieje duża szansa, że wtedy determinacja pojawi się sama z siebie. Co dalej? Jak być wytrwałym i osiągnąć to, co sobie założyłeś?

Wyznaczaj sobie realne cele

Perspektywa osiągnięcia tego, czego pragniesz, pozwala Ci nie poddać się w momentach zwątpienia. Dlatego też tak ważne jest, abyś wiedział, w jakim kierunku podążasz. Na początek spójrz jednak na własne możliwości. Cele są super pod warunkiem, że są osiągalne. Te nierealne wręcz przeciwnie – mogą spowodować, że szybko się zniechęcisz i odpuścisz. Branie na siebie zbyt dużo na raz nie jest więc najlepszym pomysłem. To też jeden z powodów, dlaczego wiele osób uważa, że brakuje im wytrwałości w dążeniu do tego, co sobie postanowili.

Idź do celu małymi krokami

Zamiast skakać na głęboką wodę, zastosuj metodę małych kroków. Najlepiej rozpocznij pracę nad samodyscypliną w obszarach związanych ze:

  • snem,
  • odżywianiem,
  • ruchem.

Zdrowy styl życia to mocny fundament, na którym możesz zbudować, cokolwiek chcesz. Gdy zaczniesz się wysypiać, jeść zdrowiej i spędzać aktywnie czas na świeżym powietrzu, naturalnie zyskasz mnóstwo energii do działania. Aby ułatwić sobie zadanie, zacznij pracować nad jednym wybranym obszarem oraz za każdym razem wyznaczaj sobie mały cel – gdy już go osiągniesz, postawisz sobie kolejne wyzwanie.

Planuj działania elastycznie i pozwól sobie się mylić

Ucz się wytrwałości i systematyczności w działaniu stopniowo. Przykładowo zamiast od godzinnego treningu, zacznij od dziesięciu minut dziennie. Taka strategia pozwoli Ci utrzymać samodyscyplinę i pozostać wytrwałym nawet wtedy, gdy już minie pierwszy entuzjazm. Bierz również poprawkę na to, że nie jesteś w stanie na początku wszystkiego dokładnie przewidzieć. W praktyce może okazać się, że przeceniłeś swoje możliwości albo wręcz przeciwnie – są one dużo większe, niż Ci się wydawało.

Podążaj więc w wyznaczonym kierunku, ale pozostań przy tym elastyczny – do celu zawsze prowadzi wiele dróg.

  1. Testuj różne opcje. Jeśli coś sprawdza się w Twoim przypadku, trzymaj tak dalej. Jeżeli nie działa – zmieniaj w trakcie uczenia się.
  2. Bądź dla siebie wsparciem – nagradzaj się za każdy sukces, daj sobie też prawo do potknięć.
  3. Pamiętaj również, że po drodze będą pojawiać się chwile zwątpienia, ale przecież to nic złego.

Pozwól sobie się mylić i zauważaj swoje małe sukcesy. Im więcej będziesz w stanie ich dostrzec, patrząc wstecz, tym lepiej. Bo wtedy to one będą pchać Cię do przodu i spowodują, że Twoja wewnętrzna samodyscyplina i wytrwałość będą rosły.

A więc do dzieła!

Działaj w zgodzie ze sobą, a zamiast nadmiernie koncentrować się na celu, po prostu ciesz się drogą. Swoje dotychczasowe potknięcia potraktuj jako wynik błędnych wyborów – nie projektuj niepowodzeń na siebie i swoją osobowość. Decyzje są przecież po to, żeby je podejmować, a potem… zmieniać – jeśli poczujesz taką potrzebę. Po więcej inspiracji zajrzyj do Trainingstel – znajdziesz u nas serię motywujących audiobooków, które pomogą Ci lepiej poznać siebie i zmienić swoje życie na takie, jakie chcesz. Wybierz jeden z pakietów i słuchaj, kiedy tylko masz ochotę!

Dodaj komentarz