Inteligencja emocjonalna. Dlaczego warto ją rozwijać?

21 października 2020

Emocje są integralną częścią ludzkiej natury. Wszystkie bez wyjątku są Ci potrzebne. Ubarwiają naszą codzienność i dodają życiu smaku. Jednak przede wszystkim pozwalają poznać siebie bardziej. Każdy z nas doświadcza różnych stanów umysłu. Z punktu widzenia neurofizjologii sama emocja trwa zaledwie 90 sekund. Po tej krótkiej chwili naturalnie gaśnie. Jednak paradoksalnie są takie momenty, kiedy potrafimy trzymać się jej kurczowo w nieskończoność – tygodniami, miesiącami, a czasami i latami. Jeśli szukasz sposobu, żeby zaopiekować się sobą i odnaleźć wewnętrzny spokój, ten artykuł jest dla Ciebie. Dowiedz się, czym jest inteligencja emocjonalna oraz dlaczego warto ją rozwijać!

Kim jest osoba o wysoko rozwiniętej inteligencji emocjonalnej?

Przede wszystkim uważnym obserwatorem – świadomym siebie oraz swoich mocnych i słabych stron. Człowiekiem o dużej empatii i otwartym umyśle, który potrafi zrozumieć różne punkty widzenia. A także zobaczyć, że negatywne myśli to tylko wyobrażenia – projekcje, które mało mają wspólnego z rzeczywistością. Rozwijanie inteligencji emocjonalnej to wewnętrzna podróż do swojej prawdziwej natury. Jest także kluczem do dobrych relacji – zarówno w sferze osobistej, jak i zawodowej. Ponieważ to właśnie empatia – czyli umiejętność wczuwania się w sytuację drugiego człowieka – buduje partnerstwo oraz wzajemne zaufanie.

Inteligencja emocjonalna – dlaczego warto ją trenować?

Emocja sama w sobie nie jest dobra ani zła. Po prostu jest. To Twoje nastawienie decyduje o tym, czy postrzegasz ją jako coś pozytywnego, czy negatywnego. Smutek i strach są tak samo naturalne, jak wdzięczność i miłość. Jednak gdy przychodzą, są na tyle „niewygodne”, że często podświadomie nie chcesz ich doświadczyć. Uciekasz od nich, walczysz z nimi, negujesz ich istnienie i udajesz, że wszystko jest w porządku. Albo wręcz się za nie obwiniasz. Kurs inteligencji emocjonalnej to wyjątkowa okazja do spotkania się z samym sobą i z własnymi emocjami.

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na klasyczne szkolenie, czy też sięgniesz po trening w formie nagrania audio lub książki z ćwiczeniami, podejdź do tego z otwartością. A zrozumiesz, skąd pochodzą Twoje myśli i odczucia oraz nauczysz się je nazywać i wyrażać. Dasz sobie również pełne prawo do popełniania błędów. A gdy tylko przestaniesz dążyć do doskonałości, okaże się, że wszystko już jest idealne – dokładnie takie, jakie jest. Docenisz także swoje mocne i słabe strony. Trening inteligencji emocjonalnej pomoże Ci zobaczyć, że to, co postrzegasz za wadę, w pewnych sytuacjach może stać się zaletą.

Co jeszcze?

  1. Poznasz siebie lepiej i nauczysz się radzić sobie ze stresem oraz łapać balans niezależnie od sytuacji.
  2. Zaopiekujesz się swoim wewnętrznym krytykiem.
  3. Poznasz skuteczne metody wyciszania umysłu i regenerowania się po intensywnych emocjonalnie wydarzeniach.
  4. Otworzysz się na zmiany w swoim życiu, rozwiniesz pozytywne nastawienie i nauczysz się optymistycznie patrzeć w przyszłość.
  5. Zaczniesz dostrzegać, jak wiele już masz, a wtedy dostaniesz więcej i będziesz umiał o to zadbać.

Pozwól sobie na doświadczanie emocji…

…i zobacz, jak bardzo bezpiecznie i wygodnie poczujesz się sam ze sobą. Inteligencja emocjonalna to coś, czego nie da się wykształcić, bo po prostu już to masz. Od zawsze. Jednak każdy moment jest dobry, aby zacząć ją rozwijać i nauczyć się z niej korzystać. Wystarczy tylko chcieć. Tak naprawdę wszystko, czego potrzebujesz do przeżywania emocji w pełni, jest już w Tobie. Sposobów na trening w tym zakresie jest na tyle dużo, że z pewnością znajdziesz swoją własną ścieżkę rozwoju. Jedni wybiorą klasyczne kursy i szkolenia w formie warsztatowej. Inni sięgną chętniej po ciekawą lekturę, inspirujący podcast albo motywujące nagranie. Ty również? W takim razie idealnie trafiłeś. W Trainingstel znajdziesz całą serię wyjątkowych Audiobooków, które pomogą Ci zaopiekować się sobą i własnymi emocjami. Posłuchaj w wolnej chwili!

Dodaj komentarz