Gra Życia – moc zmian

Część 1.

Odsiadywał dożywocie w jednej z zamkniętych placówek o zaostrzonym rygorze. Był odarty z wszelkich uczuć, sprawiał wrażenie jakoby nie posiadał żądnych emocji. Alkoholik, awanturnik przez wiele lat dręczył psychicznie i fizycznie żonę i dwójkę synów. Wielokrotnie zatrzymywany za rozboje widział nie jedne więzienne kraty. Ostatnio został skazany za morderstwo dokonane w trakcie kolejnego napadu. Był wielkim i przerażającym człowiekiem, dla którego więzienie było jedynym prawdziwym domem. Choć pomiędzy jego synami było tylko 18 miesięcy różnicy wieku to ich życie potoczyło się odmiennymi drogami, które nigdy się nie przecięły. Jeden już od najmłodszych lat sięgał po alkohol i narkotyki. Szybko został wyrzucony ze szkoły, wdawał się w liczne bójki i aktualnie odsiaduje wyrok za rozbój, którego się dopuścił będąc na głodzie narkotykowym. Drugi syn stronił od alkoholu i innych używek. Zawsze dobrze się uczył, ukończył uniwersytet i pracuje jako ceniony manager w korporacji. Już od najmłodszych lar dbał o swoje ciało, do dziś aktywnie uprawia sport, przestrzega diety i czuje się doskonale. Ma dwójkę dzieci, kochającą żonę dom i jednego psa. Wiedzie życie jakiego zawsze pragnął.

Dlaczego dwójka ludzi wychowujących się w tym samym środowisku, mających dokładnie takie same wzorce idzie tak odmiennymi drogami?

Obu braciom zadano to samo pytanie: Co sprawiło, że twoje życie potoczyło się w taki sposób?

Odpowiedź była równie krótka: A jak miało się potoczyć skoro miałem takiego ojca?

Opowiedziałem ci tę historię, bo pragnę abyś zrozumiał, że to nie twoje doświadczenia, nie twoje problemy, ani też okoliczności żądzą twoim życiem, tylko interpretacje i znaczenia jakie nadajesz wszystkiemu, co cię spotyka. Podobnie jak dwaj bracia każdego dnia decydujesz, czy to, co cię spotkało będzie dla ciebie motywujące czy destabilizujące. Poprzez nadawanie znaczeń możesz się motywować lub sabotować swoje działania. Zależy to tylko od ciebie.

To, kim się stajesz, w jaki sposób odróżniasz dobro od zła, przyjemność od cierpienia, sukces od porażki jest sumą twoich doświadczeń i przede wszystkim interpretacji jakie im nadałeś. Mózg każdego człowieka ma swoją wewnętrzną mapę zbudowaną na podstawie odniesień i wypracowanych przekonań. Twój mózg informuje cię co możesz, a czego nie powinieneś robić. Robi to na podstawie odniesień do twoich własnych doświadczeń bądź doświadczeń innych ludzi, które znasz np. z książek, biografii, blogów, szkoleń, wiadomości i innych. Takie zewnętrze odniesienia w psychologii nazywają się dowodem społecznym.

Gdy będąc dzieckiem podłożysz rękę pod płomień świecy i się sparzysz, twój mózg wytworzy neuroasocjację informującą cię o cierpieniu jakiego doznasz, gdy zrobisz to znowu. Kiedy po wielu latach ktoś zapali świeczkę, nie musisz ponownie podkładać pod nią ręki, gdyż twój umysł, dzięki połączeniom, które wytworzyły ma na tyle silne neuroasocjacje, od razu informuje cię o cierpieniu jakiego doznasz. W ten sposób, kodując możliwość potencjalnego cierpienia oraz przyjemności, twój mózg tworzy mapę, dzięki której poruszasz się po świecie. W ułamku sekundy potrafisz ocenić, co ci wolno, a czego nie, co jest akceptowalne społecznie, a co łamie ustalone prawa. Dzięki tym odniesieniom doznajesz uczucia szczęścia i radości, ale też dzięki tym samym połączeniom możesz posiadać fobie, uzależnienia, depresję, możesz czuć się sfrustrowany, opuszczony i nieszczęśliwy.

Wspaniałe jest to, że każdy człowiek ma inne doświadczenia i w całkowicie odmienny sposób interpretuje każde zdarzenie, tym samym nadaje mu odmienne znaczenia, na podstawie których buduje swoją własną mapę. Dlatego każdy z nas jest inny.

Twoja wewnętrzna mapa doprowadziła do określenia wartości, do których dążysz i tych których unikasz. Ponadto ludzie poza wartościami, aby przyspieszyć reakcje i uczucia, których doznają, wypracowali również zespół reguł na podstawie których automatycznie określają czy dana wartość została zaspokojona czy nie. W ułamku sekundy potrafisz poznać czy w danej chwili czujesz się bezpiecznie i komfortowo, czy odczuwasz niepokój ściskający żołądek, to dzięki regułom za każdym razem nie musisz się nad tym zastanawiać, a twoje reakcje są automatyczne.

Najważniejszą informacją jest to, że sam na podstawie znaczeń, przekonań, cierpienia, przyjemności, wartości i reguł tworzysz swoją indywidualną mapę. Jednocześnie oznacza to, że zawsze możesz ją zmienić. Znając odpowiednie techniki możesz w dowolnym momencie uznać, że palenie, alkohol, narkotyki, bądź lenistwo, strach, brak chęci do działania sprawiają ci cierpienie i pozbyć się tych nałogów i emocji zastępując je innymi doznaniami sprawiającymi ci przyjemność. Możesz w ułamku sekundy pozbyć się strachu przed lataniem, zmotywować do otwarcia nowej firmy bądź zdobyć inne upragnione umiejętności. Jeżeli poznasz odpowiednie strategie i nauczysz się kontrolować własny umysł to będziesz tworzyć życie takie jakiego pragniesz. Staniesz się tym kim chcesz i otrzymasz to, na co zasługujesz.

Trening GRY ŻYCIA jest jednym z najważniejszych, gdyż stanowi podstawę, na której będziesz opierać swoje przyszłe zmiany, które chcesz zrealizować. Zapraszam cię do zrozumienia i zapanowania nad siłami, które działają w życiu każdego człowieka. Wspólnie odkryjemy twoje przeznaczenie i stworzymy możliwość do realizacji twoich pragnień. Zaczynamy od poznania siły cierpienia i przyjemności, dwóch emocji, od których wszystko się zaczyna. Gotowy? To zaczynamy.

Pozostało 86% artykułu

SZKOLENIE DOSTĘPNE
TYLKO DLA SUBSKRYBENTÓW

kwartalny*

dostęp do wszystkich audiobooków
8.69 pln / msc
79 pln / msc
Subskrybuj

miesięczny**

dostęp do wszystkich audiobooków
13.09 pln / msc
119 pln / msc
Subskrybuj

* Po zakończeniu promocji obejmującej pierwszy okres subskrypcyjny wartość subskrypcji będzie stanowić kwota 237 zł pobierana cyklicznie co trzy miesiące.

** Po zakończeniu promocji obejmującej pierwszy okres subskrypcyjny wartość subskrypcji będzie stanowić kwota 119 zł pobierana cyklicznie co miesiąc.

Masz już wykupioną subskrypcję?